Skip to content
Home » סדרות הטלויזיה הטובות ביותר – סדרה מס 44 Community קומיוניטי 2009-2015 קומדיה

סדרות הטלויזיה הטובות ביותר – סדרה מס 44 Community קומיוניטי 2009-2015 קומדיה

Community, סיטקום טלוויזיה אמריקאי שיצר דן הרמון, שודר בין 2009 ל-2015 והפך במהרה לקלאסיקה קומית. סקירה זו תעמיק בהומור הייחודי של התוכנית, הדמויות הבלתי נשכחות וקווי העלילה המסקרנים שמבדילים אותה מסיטקומים טיפוסיים.

"שש עונות וסרט" – מסע הקהילה

Community, סדרת הטלוויזיה האהובה ששודרה בין 2009 ל-2015, ידועה בעיקר בזכות משפט הקאץ' האייקוני שלה: "שש עונות וסרט". המסע של התוכנית היה סוער, מלא בעליות ומורדות, אבל בסופו של דבר היא הפכה לחביבת הכת בקרב המעריצים. נוצר על ידי דן הרמון, Community עקבה אחרי קבוצה מגוונת של סטודנטים במכללה הקהילתית של גרינדייל בזמן שהם מנווטים בסיטואציות מצחיקות ולעתים קרובות אבסורדיות. למרות המאבקים הראשוניים והרייטינג הנמוך, התוכנית הצליחה להתריס מול הסיכויים ולפתח קהל מעריצים מסור שנלחם קשה למען המשכה. הביטוי "שש עונות וסרט" הפך לזעקה של מעריצים, והפגין את תמיכתם הבלתי מעורערת בסדרה. זה היה עדות לשילוב הייחודי של התוכנית של הומור, כתיבה חכמה ודמויות חביבות שזכו לתהודה בקרב הצופים. המסע של הקהילה מסיטקום לא מוכר יחסית לתופעה תרבותית הוא עדות לכוחם של מעריצים נלהבים ולהשפעה שיכולה להיות לסדרת טלוויזיה על הקהל שלה.

פוסטר פרסומי לסדרת הטלוויזיה Community
פוסטר פרסומי לסדרת הטלוויזיה Community

זן ייחודי של הומור: כיצד שינתה הקהילה את המשחק?

הקהילה שינתה את המשחק בכל הנוגע להומור סיטקום. זה העז להיות שונה, פורץ גבולות ומאתגר טרופים קומיים מסורתיים. ההומור של התוכנית היה לעתים קרובות מטא, מודע לעצמו, ומלא בהתייחסויות לתרבות פופ שפנו למגוון רחב של קהלים. הוא משלב בצורה מופתית קומדיה סלפסטיק עם משחק מילים שנון וסאטירה חכמה, ויצר זן ייחודי של הומור שהיה אינטליגנטי ונגיש כאחד.

אחת הדרכים שבהן Community שינתה את המשחק הייתה באמצעות שימוש בפארודיה והומאז'. התוכנית עשתה כבוד לז'אנרים, סרטים ותוכניות טלוויזיה שונים, תוך שהיא משלבת אותם בצורה חלקה בנרטיב שלה. מקרבות פיינטבול משוכללים שזיפו סרטי אקשן ועד לפרקים בהשראת סיטקומים קלאסיים כמו "פרק הבקבוק" ו"לוחמה מודרנית", הקהילה שמרה על הצופים כל הזמן, בלי לדעת למה לצפות בהמשך.

היבט נוסף שמייחד את הקהילה היה היכולת שלה לאזן הומור עם עומק רגשי. למרות שזו הייתה ללא ספק קומדיה, התוכנית התעמקה גם בנושאים רציניים כמו זהות, מערכות יחסים וצמיחה אישית. הוא התמודד עם נושאים אלה ברגישות ובכנות, ואפשר לצופים להתחבר לדמויות ברמה עמוקה יותר.

הקהילה גם חוללה מהפכה בסיפורי הסיטקום על ידי אימוץ נרטיבים לא ליניאריים ומבני פרקים לא שגרתיים. לעתים קרובות הוא שיחק עם הזמן, המציאות וקווי זמן חלופיים, ויצר תחושה של אי-צפוי והתרגשות. גישה זו לא רק השאירה את הקהל מעורב, אלא גם אפשרה הזדמנויות לסיפור יצירתי שתוכניות אחרות בדקו רק לעתים רחוקות.

"טרויה ועבד בבוקר!" – ניתוח תווים

טרוי בארנס ועבד נדיר, בגילומם של דונלד גלובר ודני פודי בהתאמה, הפכו לאחד הצמדים האהובים בתולדות הטלוויזיה. המשפט האיקוני שלהם, "טרויה ועבד בבוקר!" הפך לסמל של הידידות הייחודית והכימיה הקומית שלהם.

 • 1. הצמד הדינמי:
  הידידות של טרוי ועבד:
  הידידות של טרוי ועבד הייתה הלב והנשמה של הקהילה. הם היו הרדיד המושלם אחד עבור השני, כשטרוי היה הג'וק המקסים ועאבד חובב תרבות הפופ המגושם מבחינה חברתית. האישיות המנוגדת שלהם יצרה דינמיקה שהיתה מצחיקה ומחממת לב כאחד. הם חלקו קשר אמיתי שהדהד עם הצופים, והתעלולים שלהם שימשו לעתים קרובות עמוד השדרה הקומי של התוכנית.
 • 2. הפניות לתרבות פופ ומטא הומור:
  אחד המאפיינים המובהקים של הדמויות של טרוי ועבד היה אהבתם לתרבות הפופ. הם התייחסו ללא הרף לסרטים, תוכניות טלוויזיה ומשחקי וידאו, ויצרו שטיח מענג של מטא הומור. היכולת שלהם לשלב את ההתייחסויות הללו בצורה חלקה בחיי היום-יום ובאינטראקציות שלהם הוסיפה שכבה נוספת של הומור וקישור לדמויות שלהם.
 • 3. צמיחה ופיתוח:
  לאורך הסדרה, טרוי ועבד עוברים שניהם צמיחה והתפתחות משמעותית. טרוי מתחיל בתור ג'וק עם פחד לאכזב אחרים, אבל עם תמיכתו של עאבד, הוא לומד לאמץ את התשוקות האמיתיות שלו ומוצא את הזהות שלו. עבד, לעומת זאת, מתמודד עם המאבק שלו להתחבר לאחרים ולנווט במצבים חברתיים. יחד, הם לומדים זה מהחוזקות והחולשות של זה, ובסופו של דבר הופכים לאנשים טובים יותר באמצעות הידידות שלהם.

תמונת מצב שובבה של תוכנית הבוקר הידועה לשמצה של טרוי ועבד
תמונת מצב שובבה של תוכנית הבוקר הידועה לשמצה של טרוי ועבד

האם המטא קומדיה של הקהילה עובדת?

המטא קומדיית של הקהילה היא אחד המאפיינים המגדירים שלה, אבל אם זה עובד או לא זה עניין של העדפה אישית. התוכנית שוברת כל הזמן את החומה הרביעית, עושה התייחסויות לעצמה, לשחקנים שלה, ואפילו לתוכניות טלוויזיה אחרות. ניתן לראות מודעות עצמית זו כמרעננת וחדשנית או כהסחת דעת שמרחיקה מהסיפור.

אחד הטיעונים העיקריים בעד המטא קומדיית של Community הוא שהיא מוסיפה שכבה נוספת של הומור ומעורבות לקהל. היכולת של התוכנית ללעוג לטרופי טלוויזיה ומוסכמות, כמו גם הכתיבה החכמה והשנונה שלה, מביאים לעתים קרובות לרגעים קורעים מצחוק. המטא הומור פונה גם לאלה שנהנים לנתח ולנתח את הטלוויזיה, מכיוון שהוא מתגמל צופים קשובים בבדיחות פנימיות והתייחסויות.

מצד שני, צופים מסוימים עשויים למצוא את ההתייחסויות המטא הקבועות וההומור ההתייחסותי העצמי כמוגזמים ומסיחים את הדעת. הם טוענים שזה מוריד מקווי העלילה ומפיתוח הדמויות, מה שגורם לתוכנית להרגיש מפורקת ולא ממוקדת לפעמים. בנוסף, ההסתמכות על מטא קומדיה יכולה ליצור מחסום עבור צופים חדשים שאולי לא מכירים את ההפניות המופיעות.

ההשפעה של ההגדרות הדינמיות של הקהילה

להגדרות הדינמיות של הקהילה הייתה השפעה עמוקה על סיפור הסיפור והחוויה הכוללת של התוכנית. מהקמפוס האיקוני של המכללה הקהילתית של גרינדייל ועד למציאות החלופית הדמיונית ולעתים קרובות סוריאליסטית, ההגדרות ממלאות תפקיד מכריע בעיצוב הנרטיב ויצירת אווירה ייחודית עבור הצופים.

המכללה הקהילתית גרינדייל עצמה היא יותר מסתם רקע; זה הופך לדמות משלו. מגוון המיקומים המגוונים בתוך הקמפוס, לרבות חדר הלימודים, הקפיטריה והכיתות השונות, מעניקים תחושת היכרות ויוצרים תחושת קהילה בין הדמויות. מסגרות אלו משמשות גם כנקודות מפגש לקבוצת הלימוד, המאפשרות אינטראקציות אורגניות ופיתוח מערכות יחסים בין הדמויות.

יתר על כן, הקהילה מנצלת את ההגדרות הדינמיות שלה על ידי העברת הדמויות לעולמות ותרחישים שונים. בין אם זו מלחמת פיינטבול במסדרונות או משחק משוכלל של מבוכים ודרקונים, הגדרות הדמיון הללו מאפשרות סיפור יצירתי ומספקות פלטפורמה לדמויות לחקור היבטים שונים של עצמן. היכולת של התוכנית לעבור בצורה חלקה בין המציאויות החלופיות הללו מוסיפה אלמנט של הפתעה ובלתי צפויות, ומשאירה את הקהל מעורב ומבדר.

ההשפעה של ההגדרות הדינמיות חורגת מעבר לנרטיב עצמו. הסביבות המושכות ויזואלית והסוחפות מוסיפות עומק ועושר לתוכנית, ומעצימות את חווית הצפייה הכוללת. ההקפדה על הפרטים בעיצובי התפאורה והיכולת לתפוס את המהות של כל תפאורה ייחודית מדגימה את המחויבות של התוכנית ליצור עולם ממומש במלואו עבור הדמויות שלה.

תיאור של המסגרות השונות במופע, כולל חדר הלימודים והקמפוס של גרינדייל
תיאור של המסגרות השונות במופע, כולל חדר הלימודים והקמפוס של גרינדייל

האבולוציה של קשתות סיפור בקהילה: סטנדרט חדש?

Community זכתה לשבחים על הגישה החדשנית שלה לקשתות סיפור, לוקחת את הרעיון לגבהים חדשים ומציבה סטנדרט חדש לסיפורי טלוויזיה. היכולת של התוכנית למזג בצורה חלקה נרטיבים אפיזודיים עם קווי עלילה מקיפים כבשה את הקהל והשאירה אותם מושקעים במסעות הדמויות.

אחד המאפיינים הבולטים של קשתות הסיפור של Community הוא הנכונות שלה להתנסות במבנים נרטיביים שונים. ממלחמות הפיינטבול האפיות ועד למציאות החלופית המשוכללת, כל עונה מציעה קו עלילה ייחודי ומרתק שפורץ את הגבולות של סיפורי הסיטקום המסורתיים. קשתות הסיפור הללו לא רק מספקות בידור אלא גם מאפשרות פיתוח דמויות וחקירה של נושאים עמוקים יותר.

היבט נוסף שמייחד את הקהילה הוא תשומת הלב שלה להמשכיות. התוכנית שותלת בקפידה זרעים והתייחסויות בפרקים מוקדמים יותר שפורחים מאוחר יותר לקווי עלילה מלאים, ויוצרים תחושה של קוהרנטיות ותגמול לצופים המסורים. גישה זו להמשכיות מוסיפה עומק ועושר לסיפור, וגורמת למופע להרגיש יותר מלוכד ומקושר הדדית.

יתר על כן, קשתות הסיפור של הקהילה מתמודדות לעתים קרובות עם נושאים מורכבים ומעוררי מחשבה, הנוגעות בנושאים כמו זהות, חברות ומשמעות הקהילה. היכולת של התוכנית לשזור בצורה חלקה את הנושאים הללו לתוך הנרטיב המוזר והקומי שלה היא עדות ליכולת הכתיבה והסיפור שלה.

יתרה מכך, קשתות הסיפור של Community לא מפחדות לקחת סיכונים ולשבור מוסכמות. התוכנית מאמצת מטא-הומור ומודעות עצמית, ולעתים קרובות מעירה על עצם טבעם של סיפורים וטלוויזיה עצמה. גישת מטא זו מוסיפה רובד נוסף של עומק ומעורבות לקהל, שכן הוא מוזמן להיות משתתפים פעילים בנרטיב.

קהילה: הצלחה קריטית ומסחרית?

הקהילה לא רק הייתה חביבה ביקורתית אלא גם נהנתה מקהל מעריצים מסור, מה שהפך אותה להצלחה הן מבחינת ביקורות והן מבחינת מספר הצפייה. ההצגה זכתה לשבחים על הכתיבה החכמה, ההומור הייחודי וצוות ההרכב המוכשר שלה. המבקרים שיבחו את הסיפור ההמצאתי ואת גישת המטא שלו, והתייחסו אליו כתוספת מרעננת לז'אנר הסיטקום. הקהילה זכתה במספר מועמדויות לפרסים, כולל מועמדויות לפריים טיים לאמי על כתיבה ומשחק.

למרות הערכת הביקורת שלה, הקהילה התמודדה עם כמה אתגרים במונחים של הצלחה מסחרית. התוכנית נאבקה עם רייטינג לאורך כל הרצתה, מה שהוביל לאי ודאות לגבי עתידה. לעתים קרובות זה היה על סף ביטול, אבל קהל המעריצים הנלהב התגייס מאחוריו, והשיק קמפיינים להצלת התוכנית. קריאת הגיוס של "שש עונות וסרט" הפכה למנטרה עבור המעריצים, המשקפת את המסירות והנחישות שלהם לראות את הסדרה עד לסיום.

ההצלחה המסחרית של הקהילה יכולה להימדד גם לפי הפופולריות המתמשכת שלה והשפעתה התרבותית. התוכנית זכתה לקאלט במהלך השנים, כשהמעריצים שיבחו את שנינותה, הרפרנסים חכמים ודמויות בלתי נשכחות. ניתן לראות את השפעתו בתוכניות אחרות שבאו לאחר מכן, כאשר רבים מנסים לשחזר את השילוב הייחודי שלו של מטא הומור וסיפורים לא שגרתיים.

בנוסף, הצלחתה של Community משתרעת מעבר להפעלת הטלוויזיה שלה. זמינות הסטרימינג של התוכנית בפלטפורמות כמו נטפליקס הציגה אותה לדור חדש של צופים, והרחיבה עוד יותר את בסיס המעריצים שלה. הפופולריות המתמשכת והרלוונטיות המתמשכת שלו בתרבות הפופ מוכיחים את השפעתה והצלחתה המתמשכת.

גרף המציג את הדירוגים ומספרי הצפייה של הקהילה במשך שש העונות שלה
גרף המציג את הדירוגים ומספרי הצפייה של הקהילה במשך שש העונות שלה

לסיכום, Community בולטת כמגדלור של סיפורים יצירתיים וגאונות קומית בנוף העצום של סיטקומים בטלוויזיה. השימוש החדשני בהומור, דמויות בלתי נשכחות וקשתות סיפור מורכבות הופכים אותה לסדרת חובה שממשיכה לבדר את הקהל שנים לאחר הפרק האחרון שלה.

דילוג לתוכן