Skip to content
Home » סדרות הטלויזיה הטובות ביותר – סדרה מס 90 It's Always Sunny in Philadelphia השמש זורחת בפילדלפיה 2005- 2023 קומדיה

סדרות הטלויזיה הטובות ביותר – סדרה מס 90 It's Always Sunny in Philadelphia השמש זורחת בפילדלפיה 2005- 2023 קומדיה

סקירה זו מתעמקת בזוהר הקומי של 'It's Always Sunny in Philadelphia', סיטקום אמריקאי שרץ בין 2005 ל-2023. התוכנית, הידועה בהומור האפל ובדמויות האקסצנטריות שלה, הותירה השפעה בל יימחה על נוף הקומדיה בטלוויזיה.

הכנופיה: הטעויות הכי חביבות של הטלוויזיה?

"זה תמיד שמש בפילדלפיה" מציג לנו את "הכנופיה", קבוצה של אנשים מרוכזים בעצמם ופושטי רגל מוסרית שמנהלים את פאדי'ס פאב בפילדלפיה. בראשות דניס (גלן האוורטון), די (קייטלין אולסון), מאק (רוב מק'אלהני), צ'רלי (צ'רלי דיי) ופרנק (דני דה ויטו), ההרכב האקלקטי הזה כבש את לב הצופים ברחבי העולם.

כל דמות מביאה את המוזרויות והפגמים הייחודיים שלה, מה שהופך אותם לחביבים ולתועבים בו זמנית. מהנרקיסיזם של דניס ועד לצורך המתמיד של די באימות, הדינמיקה של הכנופיה היא גם לא מתפקדת וגם חביבה באופן מוזר. האינטראקציות שלהם מלאות בהתלוצצות מצחיקה, מריבות מתמיד ותכניות שערוריות ששומרות על הקהל דבוק למסכים שלהם.

למרות התנהגותם הבזויה, הכנופיה מצליחה ליצור תחושת אחווה שקשה לעמוד בפניה. אנו מוצאים את עצמנו מושרשים אותם, גם כשהם עוסקים בפעילויות מפוקפקות מבחינה מוסרית. הנאמנות שלהם זה לזה, גם אם מעוותת, היא עדות לכוחה המתמשך של הידידות, לא משנה עד כמה היא לא מתפקדת.

מה שמייחד את "הכנופיה" מפגועים אחרים בטלוויזיה הוא האופי הלא מתנצל שלהם. הם לא שואפים להיות חביבים או ניתנים לקשר, אלא מתענגים על הפגמים שלהם ומאמצים את חוסר המצפן המוסרי שלהם. גישה נועזת זו לסיפור סיפורים מאפשרת לתוכנית לפרוץ גבולות ולהתמודד עם נושאי טאבו בהומור חסר כבוד.

אין להכחיש את הכימיה של הכנופיה על המסך. התזמון הקומי ללא דופי של השחקנים והכתיבה החדה של התוכנית יוצרים סערה מושלמת של עליזות. היכולת שלהם לשחק אחד את החוזקות והחולשות של זה מוסיפה עומק לדמויות ומעלה את הקומדיה לגבהים חדשים.

צילום קבוצתי של הדמויות הראשיות, המציגות את אישיותן הייחודית.
צילום קבוצתי של הדמויות הראשיות, המציגות את אישיותן הייחודית.

סיפור חדשני: איך 'זה תמיד שמש' שבר את התבנית

אחד ההיבטים המרשימים ביותר של "תמיד שמש בפילדלפיה" הוא סיפורו החדשני. התוכנית פורצת גבולות באופן עקבי ושוברת את התבנית של פורמטים מסורתיים של סיטקום, וכתוצאה מכך חווית צפייה ייחודית.

 • 1. נרטיבים לא ליניאריים:
  שבירת השרשראות הכרונולוגיות
  הכותבים של "תמיד שמש" לא חוששים להתנסות במבנה הסיפורי. לעתים קרובות הם משתמשים בסיפור לא ליניארי, קופצים קדימה ואחורה בזמן כדי לחשוף את הרפתקאות העבר של הכנופיה או לחקור נקודות מבט שונות על אירוע בודד. גישה לא שגרתית זו מוסיפה עומק ומורכבות לתוכנית, שומרת על מעורבות הצופים ועל בהונותיהם.
 • 2. נושאי פרקים:
  חקר נושאי טאבו
  כל פרק של "זה תמיד שמש" מרוכז סביב נושא או נושא ספציפי, לעתים קרובות מתעמק בנושאי טאבו שתוכניות אחרות נרתעות מהם. מגזענות להתמכרות ואפילו אתיקה של הפלות, התוכנית מתמודדת ללא חת עם נושאים שנויים במחלוקת בעדשה אפלה וסאטירית. תעוזה זו בסיפור לא רק מעוררת שיחות אלא גם מאתגרת את הנורמות החברתיות ומאלצת את הצופים להתעמת עם אמיתות לא נוחות.
 • 3. מטא-פרשנות:
  טשטוש הגבול בין בדיה למציאות
  "It's Always Sunny" חורג מנוסחת הסיטקום המסורתית על ידי שילוב מטא פרשנות בפרקים שלו. התוכנית שוברת לעתים קרובות את החומה הרביעית, מכירה בקיומה כסדרת טלוויזיה ומתייחסת בשובבות לדמויות שלה ולקווי עלילה בעבר. מודעות עצמית זו מוסיפה שכבה נוספת של הומור ומאפשרת לתוכנית להגיב על האבסורד שבטרופי סיטקום ובמוסכמות טלוויזיה.

"איש הלילה בא": חוקר פרקים איקוניים

 • מחזה מוזיקלי:
  לידתו של "איש הלילה בא"
  "The Nightman Cometh" הוא ללא ספק אחד הפרקים האיקוניים ביותר בהיסטוריה של "It's Always Sunny in Philadelphia". פרק זה, ששודר במקור בעונה 4, לובש צורה של מחזמר בתוך התוכנית. הוא מציג את הניסיונות של הכנופיה להעלות הפקה מוזיקלית מוזרה ומצחיקה שכתב צ'רלי. השילוב של שירים קליטים, כוריאוגרפיה אבסורדית ותלבושות שערורייתיות הופך את הפרק הזה לחביב המעריצים.
 • 2. הופעות בלתי נשכחות:
  הכישרונות החבויים של הכנופיה
  "הלילה בא" בולט לא רק בפורמט הייחודי שלו אלא גם בביצועים יוצאי הדופן של צוות השחקנים. צ'רלי דיי, המגלם את צ'רלי קלי, מפגין את יכולותיו המוזיקליות המרשימות באמצעות כתיבה וביצוע של השירים למחזמר. שאר חברי הכנופיה, כולל רוב מקאלהני (מק), גלן האוורטון (דניס), קייטלין אולסון (די) ודני דה ויטו (פרנק), מציגים גם הם את הכישרונות החבויים שלהם, ומספקים הופעות בלתי נשכחות שתופסות בצורה מושלמת את מהות הדמויות שלהם.
 • 3. השפעה תרבותית:
  המורשת של "איש הלילה בא"
  "איש הלילה בא" הותיר השפעה מתמשכת הן על מעריצי התוכנית והן על התרבות הפופולרית כולה. הפרק הפך לתופעה תרבותית, מעורר אינספור ממים, רפרנסים ואפילו עיבודים תיאטרליים חיים של מעריצים מסורים. השירים הקליטים שלה, כמו "Dayman" ו-"Nightman", זכו לקהילת קהל ומוצגים לעתים קרובות באירועי מעריצים של "It's Always Sunny". "איש הלילה בא" הפך לדוגמא נוצצת ליכולת של התוכנית ליצור רגעים בלתי נשכחים ומתמשכים שממשיכים להדהד בקרב הקהל.

סטילס מתוך הפרק של 'The Nightman Cometh'.
סטילס מתוך הפרק של 'The Nightman Cometh'.

רום חזיר וחלב קרב: ההומור של 'זה תמיד שמש'

ההומור של "תמיד שמש בפילדלפיה" אינו דומה לשום דבר אחר בטלוויזיה. הוא משגשג בפריצת גבולות, מאתגר את הנורמות החברתיות ואימוץ האבסורד. מ"רום האם" האייקוני ועד למוצר השערורייתי המכונה "Fight Milk", התוכנית מספקת כל הזמן מצחיקה באמצעות ההומור חסר הכבוד והלא שגרתי שלה.

אחד הרגעים הזכורים ביותר בסדרה הוא כאשר פרנק ריינולדס, בגילומו של דני דה ויטו, ממציא את רעיון ה"רום האם". בפרק ששמו ההולם "הכנופיה הולכת לחוף ג'רזי", פרנק משלב את אהבתו לרום ושינקין על ידי השריית חזיר ברום וזלול אותו. התוצאה היא סצנה מגוחכת ובלתי נשכחת שמגבשת בצורה מושלמת את היכולת של התוכנית למצוא הומור במקומות הכי לא צפויים.

דוגמה נוספת להומור של התוכנית טמונה ביצירת "Fight Milk", מוצר מוזר וחסר היגיון שהומצא על ידי מאק וצ'רלי. משווק כמשקה מבוסס חלבון עבור "שומרי ראש על ידי שומרי ראש", Fight Milk הוא רעיון נורא מצחיק שהופך לבדיחה רצה לאורך כל הסדרה. האבסורד של הקונספט, בשילוב עם המסירות המוחלטת של הכנופיה למיזם העסקי הלא מתוכנן שלהם, מספקים צחוקים אינסופיים ומציגים את היכולת של התוכנית למצוא הומור באבסורד.

ההומור של "זה תמיד שמש" משתרע מעבר לדוגמאות הספציפיות הללו. התוכנית פורצת גבולות בעקביות עם בדיחותיה חסרות הכבוד והלא תקינות פוליטית, מכוונת לסוגיות חברתיות שונות ומסירה אותן באופן מזעזע ומעורר מחשבה כאחד. הוא נהנה מאתגר את הנורמות החברתיות ומתענג על הפגמים של הדמויות והתנהגותם פושטת רגל מוסרית, יוצר מותג הומור ייחודי שצבר קהל מעריצים נאמן ומסור.

פרשנות חברתית: איך 'שמש' משקפת את החברה

ההצלחה של "תמיד שמש בפילדלפיה" חורגת מהערך הקומי שלו. ההצגה משמשת גם פרשנות חברתית נושכת, המאירה אור על סוגיות ונורמות חברתיות שונות. באמצעות התיאור הסאטירי והמוגזם שלה של ההתנהגות הלא מתפקדת ופושטת הרגל של הכנופיה, הסדרה מציעה שיקוף של החברה הפגומה שלנו.

 • 1. הצד האפל של החלום האמריקאי:
  "It's Always Sunny" מתעמק בבטן האפלה של החלום האמריקאי, ומציג את הרדיפה הבלתי פוסקת של הדמויות אחר הצלחה ונכונותן לעשות כל מה שצריך כדי להשיג אותה. התוכניות וההתנהגות הלא אתית של הכנופיה מדגישים את המרחקים שאנשים עשויים ללכת אליהם במרדף אחר עושר ותהילה, ובסופו של דבר מטילים ספק במוסר ובתוצאות של פעולות אלה.
 • 2. מאתגרים סטריאוטיפים מגדר ו- LGBTQ+:
  התוכנית מאתגרת ללא מורא סטריאוטיפים מגדר ו- LGBTQ+, לעתים קרובות באמצעות דמותו של מק. מסע הגילוי העצמי של מאק והשלמה עם המיניות שלו מתואר בהומור וברגישות כאחד, ומספק פלטפורמה לחקור את המורכבות והמאבקים איתם מתמודדים אנשים בקהילות אלו. על ידי ערעור הנורמות והציפיות החברתיות, "זה תמיד שמש" מעודד שיחות על גיוון וקבלה.
 • 3. ביקורת על תקינות פוליטית:
  "It's Always Sunny" מתמודד ללא חת עם תקינות פוליטית ומושג "התעורר". ההתעלמות הבוטה של הדמויות מנורמות חברתיות והבדיחות הלא תקינות הפוליטית שלהן מדגישות את האבסורד והסתירות שנמצאות בתוך האובססיה של החברה המודרנית להיות פוליטיקלי קורקט. הגישה של התוכנית פורצת גבולות ומאלצת את הצופים להטיל ספק בהשפעה ובמגבלות של תקינות פוליטית בעיצוב האינטראקציות שלנו והבנתנו זה את זה.

מונטאז' של סצנות המציגות את הפרשנות החברתית של התוכנית.
מונטאז' של סצנות המציגות את הפרשנות החברתית של התוכנית.

האבולוציה של קשתות הדמות: מעונה 1 עד 18

 • צמיחה ורגרסיה:
  הדינמיקה המשתנה של הכנופיה:
  במהלך 18 עונות, הדמויות ב"תמיד שמש בפילדלפיה" חוו רכבת הרים של צמיחה ורגרסיה. בעוד שחלק מהתוכניות עשויות להיות עם דמויות סטטיות, "סאני" משגשגת על ההתפתחות המתמדת של הדמויות שלה. אנו עדים לרגעים של צמיחה אישית, שבהם דמויות כמו צ'רלי או די מביטים בקצרה בגאולה, רק כדי להימשך חזרה להרגליהן הישנים על ידי דינמיקת הכנופיה הלא מתפקדת. הדחיפה והמשיכה הקבועה הזו יוצרת קשת סיפורית שובת לב ובלתי צפויה לכל דמות.
 • 2. מסע הגילוי העצמי של מק:
  אחת מקשתות הדמויות הבולטות ביותר בסדרה היא מסע הגילוי העצמי של מאק. בעונות הקודמות, מאק הוא הומוסקסואל ארון הנאבק במיניות שלו. עם זאת, ככל שהעונות מתקדמות, אנו עדים לשינוי של מאק כשהוא יוצא ומתחיל לאמץ את האני האמיתי שלו. האבולוציה הזו לא רק מספקת רגעים של התבוננות פנימית מכל הלב, אלא גם מוסיפה עומק לאלמנטים הקומיים של התוכנית. מסעו של מאק משמש כחקירה נוקבת של זהות וקבלה, מה שהופך אותו לאחת הדמויות המרתקות ביותר בתוכנית.
 • 3. דניס:
  מנרקיסיזם למודעות עצמית:
  דניס ריינולדס, "אלוהים המוזהב" המוכרז בעצמו, עובר קשת אופי מרתקת לאורך כל הסדרה. דניס, שהוצג בתחילה כדמות נרקיסיסטית ומניפולטיבית, מתחיל בסופו של דבר להטיל ספק במעשיו ובהתנהגותו שלו. ככל שהעונות מתקדמות, אנו רואים הצצות למודעות העצמית של דניס ולניסיונות הצמיחה האישית של דניס. טרנספורמציה זו מאתגרת את תפיסת הקהל כלפיו ומוסיפה שכבות של מורכבות לדמותו. זה גם מדגיש את היכולת של התוכנית להתעמק בנושאים אפלים יותר תוך שמירה על הטון הקומי שלה.

מדוע 'זה תמיד שמש' עדיין מהדהד אחרי 18 עונות?

"זה תמיד שמש בפילדלפיה" ממשיך להדהד בקרב הקהל גם אחרי 18 עונות בגלל הגישה חסרת הפחד וחסרת הכבוד שלו לקומדיה. התוכנית מתמודדת ללא חת בנושאים שנויים במחלוקת, פורצת גבולות ומאתגרת את הנורמות החברתיות. הוא לא מפחד להפוך את הדמויות שלו לבלתי חביבות או לתאר אותן עושות התנהגות מפוקפקת מוסרית. האותנטיות והנכונות לקחת סיכונים מבדילות את "סאני" מסיטקומים אחרים וגורמת לצופים לחזור לעוד.

בנוסף, הכתיבה החדה והחכמה של התוכנית תורמת למשיכה המתמשכת שלה. התסריטים מלאים בדיאלוג שנון, קווים מצחיקים וטוויסטים בלתי צפויים בעלילה שגורמים לקהל להיות מעורב ולצחוק כל הזמן. התזמון והכימיה הקומיים בין חברי השחקנים הם ללא דופי, ויוצרים שילוב מושלם של הומור וסאטירה.

יתר על כן, ל"תמיד שמש בפילדלפיה" יש יכולת ייחודית לשקף את האבסורד של חיי היומיום. התרחישים המוגזמים והמופרכים של התוכנית משמשים לעתים קרובות מראה לפגמים ולצביעות של החברה. הוא חושף את הגיחוך של נורמות חברתיות מסוימות, מוסדות ותופעות תרבותיות, ומציע פרשנות נושכת על העולם שבו אנו חיים.

למרות אורך חייו, "סאני" מצליח להישאר רענן ורלוונטי על ידי הסתגלות לזמנים המשתנים. הסדרה התמודדה עם נושאים עכשוויים כמו מדיה חברתית, תקינות פוליטית ותנועת Me Too, והראתה את יכולתה להישאר מעודכן ולעסוק באירועים אקטואליים. יכולת הסתגלות זו מבטיחה שהתוכנית תישאר ניתנת לקשר ויהדהד עם צופים בכל הגילאים.

פוסטר עשוי מעריצים המבטא את ההשפעה המתמשכת של התוכנית על הקהל שלה.
פוסטר עשוי מעריצים המבטא את ההשפעה המתמשכת של התוכנית על הקהל שלה.

אחרי שמונה עשרה עונות של צחוק, התכווצות והנאה חסרת בושה, 'זה תמיד שמש בפילדלפיה' נותרה אחת מסדרות הקומדיה הגדולות ביותר שהופקו אי פעם. השילוב הייחודי של הומור, פיתוח דמויות ופרשנות חברתית מייחד אותו בדברי הימים של הקומדיה בטלוויזיה.

דילוג לתוכן